Witamy w nowym, copiątkowym Zielonym Newsletterze.

W Gazeta.pl wierzymy, że rolą mediów jest informowanie o wyzwaniach związanych z kryzysem klimatycznym i środowiskowym. Piszemy o tym w cyklu Piątki dla klimatu i dziale Środowisko. A od początku tego roku - także co tydzień w Zielonym Newsletterze Gazeta.pl. 
W każdy piątek będę zbierał dla Was najważniejsze informacje i najciekawe teksty, komentował i zapowiadał związane z klimatem wydarzenia oraz wybierał eko-porady. Zapraszam do czytania i współtworzenia naszego newslettera!

Patryk Strzałkowski, dziennikarz Gazeta.pl

Rok 2020 będzie kluczowy dla klimatu. W ostatnich 12 miesiącach widzieliśmy serię efektów postępującego ocieplenia. Tymczasem szczyt klimatyczny w Madrycie zakończył się bez sukcesu, a USA wychodzą z Porozumienia paryskiego. Z drugiej strony klimatyczne protesty i zielona fala w polityce 
nabierają siły. Przed nami i całym światem seria wyzwań w polityce klimatycznej. Rok 2020 jest też ostatnim momentem na rozpoczęcie obniżania emisji gazów cieplarnianych, jeśli mamy mieć szanse na spełnienie najbardziej ambitnych celów klimatycznych.
Ochrona środowiska i katastrofa klimatyczna to sprawy zbyt ważne, aby pisać o nich tylko w Piątki. Na Gazeta.pl będziemy o nich pisać codziennie, wszystkie tematy znajdziecie w specjalnym dziale Środowisko, a podsumowanie najważniejszych wiaodmości i nie tylko - w copiątkowym Zielonym Newsletterze. Chcemy, żebyście Wy - nasi czytalnicy - współtworzyli go z nami. Dlatego czekamy na pomysły, opinie i komentarze, które możecie wysyłać do autora na adres patryk.strzalkowski@agora.pl.

Porada tygodnia

Nie szukajmy nadziei, szukajmy działania. Wtedy nadzieja przyjdzie. Proszę ludzi z całego świata, by zrozumieli, że politycy nas zawiedli. Nie możemy dłużej grać według ich reguł
Greta Thunberg

Na teraz
Krótki przegląd najnowszych informacji

Do poczytania

Śmierć ostatniego żółwia z Pinty, przetrzebienie populacji pingwinów w Afryce, wybijanie małp i nosorożców, a do tego niszczenie naturalnych siedlisk i zmiany klimatyczne - gatunki zwierząt padają ofiarą działalności człowieka. W ciągu ostatniej dekady wyginęło 160 gatunków. Lecz są też takie, które udało nam się uratować z krawędzi wymarcia.
Przeczytaj
Nasze decyzje w przeciągu najbliższych 10 lat wpłyną na poziom zmian klimatu przez stulecia - alarmują naukowcy. Dlatego na początku nowego roku radzimy, jak każdy z nas może zaangażować się w walkę z kryzysem klimatycznym. I wcale nie wymaga to wyrzeczeń - bo najważniejsze jest nasze zaangażowanie, a nie osobiste wybory.
Przeczytaj

Na następny tydzień
Przegląd wydarzeń w nadchodzącym tygodniu

  • Zaczyna się nowy rok, ale jeszcze przez jakiś czas będziemy słyszeć o podsumowaniach ubiegłego. Powinnismy poznać dane dot. średniej temperatury na świecie i w Polsce, choć już teraz wiadomo, że najpewniej 2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii pomiarów.

Zdjęcie tygodnia
Strażak podaje wodę koali. W ostatnich pożarach w Australii mogły zginąć tysiące tych zwierząt.

Fot. Oakbank Balhannah CFS via AP
Jeżeli poniższy newsletter nie wyświetla się poprawnie, użyj tego linka

Aby nie otrzymywać więcej informacji od nas, użyj tego linka